Żywe mury czyli żywopłoty

Żywe mury bądź żywopłoty

Żywopłoty często pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą i za tło. Zwykle takie ogrodzenia sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie blyskawicznPrzeważnieie wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara szyku posiadają również takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste fragmenty ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy,natomiast chłodna wilgoć, bijąca od pogrążonej w ciemnościach gleby , sprawia iż nawet mały spacer pośród takiego murku wycisza oraz uspokaja.

Kupując plot z żywych roślin, dobrze jest wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie bywają w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego uprawę. Żywe ogrodzenia o prostym pokroju same rosną, nierzadko także mocniej rozkwitają, lecz chcą również wiele powierzchni. Geometryczne lub bogato wykończone żywe ploty mogą być niezmiernie wysmuklę, chociaż powinno się je regularnie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszta zakupu roślin na plot. Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot zakłada się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający powinien być zielony parkan o wysokości około półtorej metra. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo często wybierany w chwili obecnej na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo plusów:
• ma mało wymagań,
• dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
• szybko kiełkuje,
• regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie żółknie od korzeni,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę listowia, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego łodyg aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest tani w utrzymaniu.

Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca-jesienią wspaniale zmienia kolor na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Mogą być to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałązek pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s